"Erstas attraktionskraft är stor"

Ersta diakoni är en ideell förening vars högsta beslutande organ är årsmötet där varje betalande medlem har en röst. Vid årsmötet 2024 valdes två nya styrelseledamöter in: Charlotte ”Lotta” Strömberg och Gabriel Wikström.

gabriel_lotta_1920.jpg

Den ena styrelseledamoten med erfarenhet från näringslivet och den andra styrelseledamoten med erfarenhet från politikens korridorer. Båda drivna av en vilja att bidra till att Ersta diakoni fortsätter växa.

– Som folkhälsominister följde jag de idéburna vårdoch omsorgaktörerna med intresse. Hur ni lyckats knyta ihop en tydlig värdegrund med kontinuerlig hög kvalitet inspirerade. Ersta diakoni har visat att det går att driva vård och omsorg på ett hållbart sätt. Jag tycker det är jättespännande att komma närmare verksamheterna nu och se vilka nycklarna är, säger Gabriel Wikström.

 

Charlotte ”Lotta” Strömberg håller med.

Ersta diakoni kan också inspirera med sina många exempel på hur man lyckats förena vård och omsorg med människan i centrum.

– Det är tydligt att det har en speciell attraktionskraft att vara Ersta-vän. Och det är uppenbart att folk är nyfikna på Ersta diakoni där man vilar på en 175 år lång historia av att vara en viktig del av Stockholms sjukvårdssystem, samtidigt som man hela tiden lyckats utveckla de kunskaps- och personalintensiva verksamheterna.

Idéburet är framtiden


Att tiden för idéburna verksamheter är nu är de båda eniga om. Runt 70 procent av svenskarna är motståndare till vinster i välfärden, enligt SOM-institutets mätningar (en oberoende undersökningsorganisation vid Göteborgs universitet). Samma institut visar också att högst kvalitet inom äldreomsorgen finns på idéburna äldreboenden.

– Tendensen är tydlig. Stödet mot vinster i välfärden är brett och där har de idéburna vård- och omsorgsaktörerna en fantastisk möjlighet att sticka ut hakan i debatten och visa att deras affärsmodell, där vinsten oavkortat återinvesteras i verksamheten, har en samhällsbyggande trovärdighet.

Med mer idéburen vård och omsorg i landet så blir det valfrihet på riktigt, säger Gabriel Wikström. Men de idéburna aktörerna har även en annan viktig uppgift menar Gabriel.

– När idéburna aktörer som Ersta diakoni väljer att inte lämna ett anbud för att ersättningsnivån är för låg för att kunna bedriva kvalitativ vård och omsorg så är det ett starkt signalvärde till beslutsfattare. När ersättningsnivåerna inte är dimensionerade för att klara driften måste det få en ändring. I det arbetet är Erstas röst trovärdig och viktig.

– Ersta diakoni kan också inspirera med sina många exempel på hur man lyckats förena vård och omsorg med människan i centrum. Att fortsätta vidareutveckla detta inom organisationen kanaliserar kraft och här finns en stor potential framåt, säger Lotta Strömberg.

Ett speciellt uppdrag


Att bidra och påverka en verksamhets utveckling från styrelsebordet är en speciell typ av arbete. Lotta har arbetat heltid som styrelseproffs sedan 2012 och sitter även i styrelserna för Höganäs AB, Kinnevik AB, Clas Ohlson AB och Lindéngruppen.

– Att vara styrelseledamot är ett spännande, lågintensivt uppdrag. Det gäller att hitta rätt balans mellan att utmana och stötta. Uppdraget för Ersta diakoni känns autentiskt meningsskapande. Här får jag också möjlighet att koppla ihop allt från mina erfarenheter som sjukvårdsbiträde till uppdrag inom näringslivet.

Vad kommer framgångsreceptet att vara?


– Min erfarenhet är att partnerskap mellan akademi, näringsliv och samhällsförsörjning är nyckeln till framgångsrik utveckling. Lyckas man bygga broar mellan olika intressen så är mycket vunnet. Likaså att fokusera på ledarskapet, låta människornas intressen komma först och få alla medarbetare att agera samstämmigt mot ett tydligt uppsatt mål.

En jämställd styrelse


Visste du att när Ersta diakoni bildades 1849 skrev man in i stadgarna att styrelsen skulle sträva efter en så jämlik könsfördelning som möjligt. Ett banbrytande beslut redan för 175 år sedan. Genom åren har könsfördelningen varit jämn, även om den kvinnliga representationen i perioder varit i övervägande majoritet.

Mer om Ersta diakoni

portalen in till ersta diakoni på erstaklippan på södermalm i stockholm

Upptäck alla Erstas verksamheter

Kyrka, skyddade boenden, anhörigstöd vid beroende och mycket mer - här kan du läsa om Ersta diakonis alla viktiga verksamheter.

ett gäng medarbetare på ett av erstas äldreboendne

En värdig välfärd för alla – vår verksamhetsidé

Ersta diakoni har utvecklat och arbetat med vård och omsorg sedan slutet av 1800-talet. Vi ser hela människan och vill skapa en värdig välfärd för alla.

Två personer som håller varandras händer

174 år och högaktuell - Erstas värdegrund

Vår värdegrund genomsyrar allt vi gör på Ersta. Vi vill värna om det som är kärnan i varje människoliv, att se varje människas kapacitet, önskemål, känsloliv och själ.